SEO

SEO nedir?

SEO, organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize gelen trafiğin miktarını ve kalitesini artırma uygulaması olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Yani Google.com.tr üzerinde yapılan bir aramada sizin konunuz ile eşleşen kelimelerde bulunarak daha çok müşteriye ulaşmanızı sağlayan çalışmaların tamamına SEO Denir.

SEO’ya neler girer?

SEO’nun gerçek anlamını anlamak için bu tanımı parçalayalım ve bölümlere bakalım:

  • Trafik kalitesi. Sitenize trafik yaratmak sizi üst sıralara taşıyacaktır ama kurallar dahilinde. Sitenize yarattığınız trafik ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıların sitenizde aradığı bilgi ve içeriklere ulaşması kalıcı başarı için mecburidir. Bu yüzden SEO Makale denilen pek çok içerik size kısa süreli başarı sağlar. Sizin ihtiyacınız olan kullanıcı ihtiyaçlarınızı belirleyerek oluşturulmuş içerikler olmalıdır. UX SEO Makale bu konuda en iyi çözüm olacaktır.
  • Trafik miktarı. Bu arama motoru sonuç sayfalarından (SERP’ler)** tıklayan doğru kişilere sahip olduğunuzda, daha fazla trafik daha iyidir.

**SERP, herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi yazıp arattığınızda karşınıza çıkan sonuç listesinin ismidir. Görselde görüldüğü üzere “Google” arama motorunun sonuç göstermesi için girilen kelimeye anahtar kelime. Ekranda barınan sonuçlar bütününe ise SERP sayfası deniliyor.

  • Organik sonuçlar . Reklamlar, birçok arama sonucunun önemli bir bölümünü oluşturur. Organik trafik, ödemek zorunda olmadığınız trafiktir. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi, Google arama motorunda yapılan aramalarda reklamlar yan tarafında reklam uyarısı ile listelenmektedir.


Organik arama trafiği, özellikle arama sonuçlarından gelen herhangi bir ödenmemiş trafiktir.

SEO nasıl çalışır?

Bir arama motorunu, bir kutuya bir soru yazmak (veya konuşmak) için ziyaret ettiğiniz bir web sitesi olarak düşünebilirsiniz ve Google, Yahoo !, Bing veya kullandığınız arama motoru, web sayfalarına giden uzun bir bağlantı listesiyle sihirli bir şekilde yanıt verir. potansiyel olarak sorunuzu cevaplayabilir.

Bu doğru. Peki, bu serp sayfalarının/arama sonuçlarının ardında ne olduğunu hiç düşündünüz mü?

İşleyiş şekli şöyledir: Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motoru), internette gezen ve İnternet’te bulabilecekleri tüm içerik hakkında bilgi toplayan tarayıcılara sahiptir. 

Tarayıcılar, bir dizin oluşturmak için tüm bu verileri (Bilgisayar arama motoruna geri getirir. Bu indeks daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritma aracılığıyla beslenir.

SEO ‘nun Açılımı Nedir

SEO’nun SE’si Search Engine (arama motoru) kelimelerinin kısaltmasıdır. Google, Yahoo, Bing veya Yandex gibi bize arama sonuçları döndüren sitelere arama motoru denir.

SEO‘nun O bölümü – optimizasyon yani optimizasyon anlamına gelir. Yani bulunmasını istediğiniz içeriğinizi (web sitenizi, youtube videonuzu, hatta sosyal medya paylaşımızı) arama motorunun sizi üste sıralara çıkaracağı biçimde optimize etmenize SEO Denir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl yapılır

Optimizasyon birçok şekilde olabilir. İçeriğinizin başlık (title) yapısı meta açıklamaları** iç bağlantılar, içeriğinizin kalitesi vs gibi bir çok konunun analiz edilmesi ile başarılı SEO yani Arama motoru optimizasyonu yapılabilir.

**Meta tag (meta açıklamaları) web sitelerinin bilgi etiketidir. Genellikle kullanıcıya sayfanın yapısı ve içeriği hakkında ön bilgi sunmak için kullanılan meta tag’ler HTML kodlarında head etiketleri arasında yer alır.

SEO öğrenmek

SEO Öğrenmek iyi bir bakış açısı ile çok kolaydır. Bu yüzden biz sizlere SEO Dersleri konusunda kafa karıştırmayan ve sizi hedefe taşıyacak bir video serisi hazırlıyoruz. Genede basit bir açıklama yapmak gerekir ise SEO Öğrenmenin temel mantığı daha iyi seçeneği sunabilmektir.

Google algoritması karışık gibi görünsede temel mantığı kullanıcı memnuniyetine dayalıdır. Google arama sonuçlarında çıkan sonuçlarda kullanıcıların ziyaret sayılarını, sitede kalma sürelerini, tekrar gelme istatistikleri gibi bir çok veriyi analiz ederek memnuniyet oranlarını ölçer.

Örnek anlatım: Bu sizin mahallenizde bir çok pide restoranı varken neden sizin bir tanesini özellikle tercih ettiğiniz ile aynı mantıktır. Lezzet, hijyen, servis kalitesi ve benzeri bir kaç konunun ortalaması sizin seçimizi etkiler. Yeni açılan bir pideciyi deneyebilir eğer memnun olmazsanız eski tercihinize döner eğer memnun kalırsanızda yeni pidecide yemek yemeye devam edersiniz.

Bu yüzden sürekli içerik üreterek üst sıralarda olmaya çalışan internet siteleri yeni açılan pideci gibidir. Google onları denediği için trafik kazanır bu sayede de üst sıralarda kalırlar.

Ama kaliteli içerik üreten siteler mahallenin vaz geçilmez pidecisi gibidir. her ne kadar ara sıra denemeler yapsanızda dönüp dolaşıp geleceğiniz yer orası olacaktır.

SEO dostu bir site oluşturmak

SEO Dostu bir site oluşturmanın ilk adımı teknik detaylar ve açıklamaların optimize edilmesidir. Sitenizin açılış hızı, yazıların okunurluğu, meta açıklamaları, site başlıkları, internet alan adınızın (domain) değerleri gibi pek çok konuyu çözmek ilk adımımız olmalıdır.

İçerik ve ilgili biçimlendirme

Bir site, siz içeriğe sahip olana kadar gerçek bir site değildir. Ancak içerik için SEO, kendi bölümünü verdiğimiz yeterli spesifik değişkene sahiptir. Anahtar kelime araştırması, SEO dostu kopyaların nasıl yazılacağı ve arama motorlarının içeriğinizin gerçekte ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olan işaretleme türlerini bilmek önemlidir.

Yerinde ve kaliteli içerikler oluşturmak

İçerik üretmek değil kaliteli ve yerinde içerikler üretmek önceliğiniz olmalıdır. UX SEO Makale içerikler işte burada devreye girmektedir. Sizler gibi diğer kişilerde uzun ve sıkıcı yazılar okumayı sevmezler. Aradıkları bilgi ve içeriğe ulaşamadıkları zaman hemen bir başka seçenek üzerinde yoğunlaşırlar. Bu yüzden içeriklerinizin kalitesi sizin yaratacağınız trafiğin kalitesini belirleyecektir.

Call Now ButtonBizi Arayın