Over 10 years we helping companies reach their financial and branding goals. Onum is a values-driven SEO agency dedicated.

CONTACTS
SEO

SEO Nedir
SEO Nasıl Yapılır

SEO Nedir

SEO kelimesi, Search Engine Optimization ifadesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Arama motoru ise Google, Yahoo, Yandex gibi arama yaptığınızda sonuç döndüren internet siteleri yada uygulamaların genel adıdır. Dünya üzerinde en poüler arama motoru ise Google arama motorudur. Bu yüzden SEO Çalışmaları genel olarak Google algoritmasına göre yapılır. 

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır
 • Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO Çalışmalarıda ona göre yapılmaktadır. Google için kullanıcı memnuniyeti en önemli konudur. Bu yüzden kaliteli ve anlaşılır içerikler, mobil uyumluluk, site açılış hızı gibi bir çok konu Google SEO Çalışmaları içinde yer alır. Bu çalışmalar ise;
 • 1- Site dışı SEO (Off Page SEO)
 • 2- Site içi SEO (On Page SEO)
  3- UX SEO (Kullanıcı deneyimleri)
  olarak 3 kalemde sıralanabilir.
Site dışı SEO (Off Page SEO) Nedir

Günlük yaşantımızda insanların birbirine referans olduğu gibi web siteleride kendi aralarında referans olmaktadır. Bir web sitesinden diğer web sitesine doğru giden bağlantılar, bağlantı giden web sitesi için referans almak yani backlink almak anlamına gelir. Bazen dış SEO çalışmaları link olmadan sadece tanıtım olarakta yapılabilir. 

Site içi SEO (On Page SEO) Nedir

Site içi SEO Çalışması bir çok teknik konuyu içine alır. Sitenizin açılış hızı, site içi bağlantılar, site haritası gibi konular sayılabilir. Bu teknik konular dışında en önemli konu ise içerikleriniz ve kalitesidir. Burada önemli olan konu kalitenin size göre değil kullacıya göre kaliteli olmasıdır. Kullanıcıların aradığı içeriği aradığı kalitede bulması çok önemlidir. Bu yüzden iç SEO dendiği anda akla UX SEO Gelir. 

UX SEO Nedir Nasıl Yapılır

UX SEO Başındaki UX Kelimesi User Experience kelimelerinin baş harflerinden gelmektedir. User Experience Kullanıcı deneyimleri demektir. Bunu basitçe anlatmak gerekir ise sizin bir restoran seçerken kullandığını algoritmaya benzer. Lezzet, temizlik, bütçenize uygun olması gibi kriterler sizin Kullanıcı Deneyimleriniz sonucu yaptığınız seçimler ile favori restoranınızı oluşturur. Aynı şey internet siteleri için geçerlidir. Kullanıcı beklentilerini en iyi karşılayan ve onun istediği deneyimleri ona sunabilen Web siteleri Google tarafından üst sıralara çıkartılır. Bu beklenti ve deneyimler her konu ve sektör için farklılık gösterebilir. Çok iyi analiz edilerek hedefleme yapılması gerekir. 

Sosyal Medyanın SEO İçin Önemi Nedir

Bu günümüzde en yanlış anlaşılan konuların başında gelmektedir. Sosyal medya etkileşim adına önemlidir. Size kullanıcı trafiği yaratabilir ama SEO İçin vazgeçilmez değildir. Bir çok sektör veya konu sosyal medya kullanımına uygun değil yada sosyal medyada bir büyüme potansiyeline sahip değildir. Mahallenizdeki çilingir yada arkadaşınızın araç çekme şirketini sosyal medyada takip etmek ne ona ne size bir şey kazandırmaz.

Web Sitem İçin Backlink İnşa Etmelimiyim

Daha öncede belirttiğimiz gibi referans almanın internetteki adı backlink olarak geçer. Her backlink çalışması sizi üst sıralara taşımaz. SEO Uzmanlarının işi Google arama motorunu sizin doğru tercih olduğunuza inandırmaktır. Bu yüzden Google yapay zekası kandırılmamak için bir çok kritere ve çok karmaşık bir SEO Algoritmasına sahiptir. Her backlink veya tanıtım yazısı size başarı getirmez. Bu yüzden backlink çalışmalarını uzmanına bırakmanız daha faydalı olacaktır. 

SEO Rakip Analizi Nedir

SEO Dendiği zaman akla ilk gelmesi gereken şey rakip analizidir. İyi bir hamburger restoranı açmak istediğinizde aklınıza gelen markaların iyi yönlerini seçmek ve kötü yönlerini daha iyi yapmak sizi popüler bir hamburger restoranı yapabilir. Aynı şey internet siteniz içinde geçerlidir. Rakip sitelerin analiz edilmesi, onların iyi yönlerinin geliştirilmesi, kötü yönlerinin ise iyileştirilerek kullanılması sizi başarıya ulaştıracaktır. 

submit a ticket

Not Found Your Answer? Just Ask Us!

  More Help

  Our Support Team
  will Always Assist You 24/7

  For Customers

  We have seen great successes with everyone companies.

  For Partners

  Every business and industry requires an approach.

  For Business

  You make sure you know how campaign is performing.

  For Startups

  To generate highly focused leads ready to purchases.